Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
"Pratimo šta se dešava, ali to je privatna kompanija"
Zagreb -- Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je da vlada prati situaciju u brodogradilištima Uljanik i "3. maj", čiji su radnici od juče u generalnom štrajku.
Foto: Thinkstock

|
Plenković je kazao da je država ranije već dala garancije za kredit za sanaciju poslovanja Uljanika, te da je Uljanik privatna kompanija i da je odgovornost na upravi.
Plenković je na sednici vlade ocenio da je situacija u brodogradilištima u ovom trenutku ključna ekonomska, socijalna i politička tema, da vlada prati tu situaciju, i da su ministarstva ekonomije i finansija u kontinuiranom dijalogu, prenosi Hina.
Podsetio je da je vlada još u januaru ove godine, u dogovoru s Evropskom komisijom, dala garancije od preko 700 miliona kuna (94,15 miliona evra) za svojevrsni kredit za sanaciju poslovanja, napomenuvši da je to omogućilo funkcionisanje Uljaniku u proteklih sedam meseci.
"Želim reći da je reč o privatnoj kompaniji, da je odgovornost za njeno poslovanje pre svega na upravi te kompanije”, naglasio je Plenković i dodao da Vlada želi da sve ono što će moći da se učini radi pomoći radnicima i samoj kompaniji bude pre svega zakonito, ali i u skladu sa obavezujućim evropskim propisima o državnoj pomoći.
"Naravno da je hrvatsko pomorstvo i brodogradnja važna za našu zemlju, ima dugu tradiciju. Mi smo 80-tih godina prošlog veka po proizvodnji bili na 3. mestu svetske lestvice najvećih proizvođača brodova... Danas smo smo na svetskoj lestvici brodograđevinske proizvodnje otprilike 10., s u udelom od 0,33 odsto. U evropskim razmerama, Hrvatska je 3. s udelom od 21,4 odsto”, naveo je premijer.
Istakao je da je u poslednjoj deceniji brodogradnja učestvovala u zaposlenosti od 2,0 do 5,0 odsto, u BDP-u sa 0,8 do 1,8 odsto, a u izvozu čak i do 10-15 odsto.
Naveo je i da je tokom perioda od sticanja samostalnosti do danas brodogradnja sanirana sa 31,3 milijarde kuna (4,2 milijarde evra), a u toj sanaciji su osim države učestvovali i drugi, pre svega s otpisom svojih potraživanja, odricanjem od imovine koja je proglašena pomorskim dobrom u iznosu od 7,8 milijardi kuna (1,05 milijardi evra), itd.
Plenković je najavio za po podne razgovore s upravom Uljanika i strateškim partnerom koji je uprava odabrala, gde će se videti kakve su mogućnosti za iznalaženje sredstava za isplatu plata, ali isto tako će se voditi računa o održivosti predloženog plana restrukturiranja u dijalogu s Evropskom komisijom.
Dodao je da će se vlada sve vreme voditi temeljnim interesima, a to su održivost radnih mesta, funkcionisanje hrvatske privrede i pre svega postupanje o okviru onoga što zakonski okviri u ovom trenutku omogućavaju.
Nema komentara.