Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
OGLASIO SE DR KON! Pred zasedanje Kriznog štaba u 11.00 naš epidemiolog želeo da RAZJASNI JEDNU STVAR
Par sati pre zasedanja Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19, koja će početi u 11.00 časova, a na kojoj bi trebalo da budu donete nove epidemiološke mere, na društvenim mrežama se oglasio naš poznati epidemiolog dr Predrag Kon.

Foto:blic
Tom prilikom on je pokušao da objasni kolika je važnost sagledavanja broja pozitivnih lica na dnevnom nivou, u odnosu na broj testiranih, brojka koja je kod nas postala poznata kao "Konov koeficijent" pošto je svojevremenu njenu važnost upravo objašnjavao naš uvaženi epidemiolog.
"Odnos PCR pozitivnih u odnosu na broj testiranih ovom metodom ima smisla koristiti kao pokazatelj intenziteta aktivnosti virusa Sars 2 CoV samo ukoliko su brojevi koji se koriste precizni. To bi značilo da se koriste brojevi onih koji se prvi put javljaju na pregled sa sumnjom na kovid-19 i broj među njima onih koji su PCR pozitivni. To svakako nije odnos među brojevima ukupno testiranih i testiranjem objavljivanih kao pozitivnih", napisao je dr Kon na Fejsbuku.
- Kako se to predstavlja preko novinara kao "Konov koeficijent", tako nešto objektivno ne postoji kao ozbiljan pokazatelj. Objašnjenje da je odnos pozitivnih u odnosu na broj testiranih važan dao sam u samom početku pandemije u uslovima suženog testiranja kada je to bilo orijentaciono vrlo značajno. U redovnim izveštajima Gradskog zavoda za javno zdravlje daju se vrlo precizno podaci o broju pozitivnih PCR testiranih pacijenata koji su dijagnostikovani kao sumnja na kovid, dakle prvih pregleda I to nema veze sa izmišljenim "Konovim koeficijentom" i ima značaj kao pokazatelj aktivnosti virusa - istakao je dr Kon.
Podsetimo, ovaj koeficijent je najaktuelniji bio u vreme vanrednog stanja, pošto je tada dr Kon isticao da on mora "da padne ispod pet odsto da bi se razmišljalo o ublažavanju mera", dok je kasnije objasnio da će "epidemija biti na nivou sporadičnih slučajeva ako je koeficijent 0,5 odsto".
Izvor: blic.rs
Nema komentara.